Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Polypropylene |
| Material sealing gasket | TPE |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Temperatures during install. | -5 °C - 60 °C |
| Protection class | IP66 / IP67 |
| Glow wire test | 750 °C |
| Voltage | 690 V |
| Rated current / A (Terminal) | 24 A |
| Rated cross section | 4 mm² |
| Terminals/poles | 5 x 2,5 mm² |
| Fixing | 4 internal openings |
| Ø cable diameter min | 3 mm |
| Ø cable diameter max | 12 mm |
| External dimensions LxWxH | 95 x 95 x 60mm |
| Type of cable gland | M 20 x 1,5, M 25 x 1,5 |
| Using for cable gland |
|
| Product Color | RAL 7035 |
| WISKA-Order no. | 10105597 |
| Type | COMBI 407/SDK5 LG |
| Packing unit | 5 |
| ETIM-Classification | EC002600 |
| EAN number | 4007686010817 |
| Tariff number | 85369010 |
| Remarks: IP66: using the membrane entry IP67: using the threaded entry together with ESKV cable gland Equipment: - 6x M20 threaded membrane entries and 1 middle M20 threaded membrane entry with knockout to M25 - 2 membrane cable entries through rear - 4 captive cover screws - including mounting clip - with terminal block consisting of: 5 screwless box terminal 5-poles, 0,5-2,5mm² for solid wires 1,5-2,5mm² for rigid stranded wires Fixing: With mounting clip or 4 internal openings outside of the sealing area |
|