Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Type | D200/42212/IP/PTZ/P/0M |
| WISKA-Order no. | 10110045 |
| Material | Stainless steel |
| Surface | Powder coated |
| Colour | Pure white, similar RAL 9010 |
| Material Dome | polycarbonate |
| Operational areas | Outdoor, Indoor |
| Protection class | IP66 / IP68 |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 60 °C |
| Humidity | 100 % |
| Wash&Wipe | No |
| Resolution | HDTV 1080p (2MP) |
| Image Sensor | 1/2.8" Starvis CMOS |
| Video Standard | Digital |
| Video Streaming | H.264/MJPEG |
| Zoom | Yes |
| Zoom (opt. x digi.) | 192 (opt:12x digi:16x) |
| Frames per Second | 30 |
| Lighting Conditions | Low light |
| Min. illumination | 0,005 lx / 0,0005 lx (b/w) |
| Angle of View (horizontal) | 58,2° - 4,8° |
| Angle of View (vertical) | 32.9° - 2.8° |
| Pan/Tilt | Remote operated |
| P/T-Type | included |
| Presets P/T | Yes |
| Rotation horizontal | 360 ° |
| Rotation vertical | 180° |
| Mounting | vertical, Upside down |
| Type of Voltage | POE+ (IEEE 802.at) |
| Wattage | 12 W |
| Junction box required | Yes |
| CCTV add-on | BLC, HLC, WDR |
| Tariff number | 85255000 |
| Remarks: IP Dome Camera, Outdoor, IP68, vandal resistant stainless steel housing with Polycarbonate dome, Resolution: 2MP / 1080p / @25/30fps Zoom: 12x (optical) / 16x (digital), PTZ, Preset, endless rotation, low light / starlight technology, Power: POE+ |
|