Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Type | CH-EX260/4032H/D300AS |
| WISKA-Order no. | 10112620 |
| Material | Stainless steel |
| Surface | Powder coated |
| Colour | RAL 9016 |
| Operational areas | Explosion protection |
| Zone | 1 |
| Explosion Groups | IIC |
| Temp.-class | T6 |
| Type of protection | Ex d |
| Marking | II 2 D Ex tb IIIC T85°C Db, II 2 G Ex db IIC T6 Gb |
| Weight | 12 kg |
| Protection class | IP66, IP68 (0,2bar, 30min) |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 55 °C |
| Humidity | 100 % |
| Wash&Wipe | No |
| Approval | TÜV NORD CERT |
| Resolution | 2560x1440 (4MP) |
| Image Sensor | 1/2.8" Starvis CMOS |
| Video Standard | Digital |
| Video Streaming | H.264/H.265/MJPEG |
| Zoom | Yes |
| Zoom (opt. x digi.) | 512 (opt: 32x digi: 16x) |
| Frames per Second | 30 |
| Lighting Conditions | Low light |
| Min. illumination | 0,005 lx / 0,0005 lx (b/w) |
| Angle of View (horizontal) | 55.8° - 2.3° |
| Angle of View (vertical) | 31.9° - 1.3° |
| Pan/Tilt | Hand operated |
| P/T-Type | D300AS |
| Presets P/T | No |
| Rotation horizontal | 360 ° |
| Rotation vertical | +80 ° / -80 ° |
| Mounting | Upside |
| Vibration (0-100Hz) | 1,4 g |
| Voltage | 24 V |
| Type of Voltage | DC |
| Wattage | 6 W |
| Junction box required | Yes |
| CCTV add-on | Back Light Compensation |
| Tariff number | 85255000 |
| Remarks: CH EX260-U-03-M20-B-5m/D300AS Ex-Camera Station Outdoor CH-EX260, flame proof, Zone 1, IP66/IP68 (0,2bar 30min) Manual pan&tilt mounting bracket D300AS, Camera module:IP/POE Cable: 5 m MULTI-CAT5GL included connected to camera. Camera module: IP/POE, Resolution: max. 4MP (2560x1440) Lens: 4.8mm-154mm, autofocus Zoom: 32x ATEX: II 2 G Ex db IIC T6 Gb II 2 D Ex tb IIIC T85°C Db IECEx: Ex d IIC T6 Gb, Ex tb IIIC T85°C Db Junction-box: Type 510/11 not included! |
|