Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Type | D210/1204/IP/PTZ/P/0M |
| WISKA-Order no. | 10113114 |
| Material | Stainless steel |
| Surface | Powder coated |
| Colour | RAL 9016 |
| Material Dome | polycarbonate |
| Operational areas | Outdoor |
| Weight | 2,2 kg |
| Protection class | IP66, IP68 (0,2bar, 30min) |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 60 °C |
| Humidity | 100 % |
| Wash&Wipe | No |
| Resolution | HDTV 1080p (2MP) |
| Image Sensor | 1/2.8" Starvis CMOS |
| Video Standard | Digital |
| Video Streaming | H.264/MJPEG |
| Zoom | Yes |
| Zoom (opt. x digi.) | opt:4x / dig: yes |
| Frames per Second | 30 |
| Lighting Conditions | Low light |
| Min. illumination | 0.005 lx (B/W) |
| Angle of View (horizontal) | 101° - 51° |
| Angle of View (vertical) | 53° - 29° |
| Pan/Tilt | Remote operated |
| P/T-Type | included |
| Presets P/T | Yes |
| Rotation horizontal | 355 ° |
| Rotation vertical | +5° / +90° |
| Mounting | vertical, Upside down |
| Type of Voltage | POE+ (IEEE 802.at) |
| Wattage | 13 W |
| Junction box required | No |
| CCTV add-on | BLC, HLC, WDR |
| Tariff number | 85255000 |
| Remarks: IP Dome Camera, Outdoor, IP66/68, vandal resistant stainless steel housing with polycarbonate dome Resolution: 2MP/1080p/@ 50/30fps Zoom: 4x (optical), PTZ, Preset, Starlight technology Power: POE |
|