Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 50016368 |
| Type | PH-D 6682/15 US WAB |
| Voltage | 125 V |
| Current | 15 A |
| Protection class | IP54 |
| Material | Thermoplastic |
| External dimensions LxWxH | 137x82x55mm |
| Socket insert | NEMA |
| Terminals/poles | 2-pole + E |
| Weight | 0,25 kg |
| Colour | Grey |
| Mounting | Surface mounting |
| Variations | on request |
| Tariff number | 85363010 |
| Remarks: U.S. NEMA socket 2-gang, surface IP44 Material: Thermoplastic Color: gray 5-15 R, 15 A 125 V Export socket USA 125 V, 2-pole + E, horizontally with yellow hinged lid, with imprint 110 V |
|