Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 50016597 |
| Type | PH-NSF-15-WT |
| Voltage | 125 V |
| Current | 15 A |
| Protection class | IP44 |
| Material | Thermoplastic |
| External dimensions LxWxH | 81x85x5,5mm |
| Socket insert | NEMA |
| Terminals/poles | 2-pole + E |
| Weight | 0,1 kg |
| Colour | oyster white similar RAL 1013, White |
| Mounting | Recessed mounting |
| Variations | on request |
| Tariff number | 85366990 |
| Remarks: NEMA socket flush mounting IP 44 Current intensity: 15A 125V central plate with hinged cover crushproof, imprint "110V" and frame Material: Thermoplast Colour: oyster white similar to RAL 1013 Socket interior: 2-pole + PE |
|