Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 50105085 |
| Type | PH D 80.6670.02 GB |
| Voltage | 250 V |
| Type of Voltage | AC |
| Current | 13 A |
| Protection class | IP20 |
| Material | Urea moulding compound |
| External dimensions LxWxH | 81x81x5,5mm |
| Socket insert | BS 1363 |
| Terminals/poles | 2-pole + E |
| Temp. range min | -5 °C |
| Temp. range max | 40 °C |
| Number of sockets | 1 |
| Weight | 0,1 kg |
| Colour | Pure white, similar RAL 9010 |
| Mounting | Recessed mounting |
| Tariff number | 85369010 |
| Remarks: Export socket, British Standard, Basic element and cover central plate with frame, 2-pole + E, screw terminal, 250V, 13A, with increased touch protection and fuse Material: Duroplast Colour: pure white similar to RAL 9010 |
|