Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10010626 |
| Type | 1144/P/FS/250V/10A-1xZ14 |
| Voltage | 250 V |
| Current | 10 A |
| Protection class | IP56 |
| Material | Brass |
| Material protective cap | Polyamide |
| Using for cable gland |
|
| Type of cable gland | M 24 x 1,5 |
| Type of cable | armoured |
| Ø cable diameter min | 12 mm |
| Ø cable diameter max | 14,5 mm |
| Type of switch | On-Off, 2-pole |
| Socket insert | HNA |
| Terminals/poles | 2-pole + E |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 40 °C |
| Norm | DIN 89263 |
| Weight | 1,25 kg |
| Mounting | Surface mounting |
| Variations | on request |
| Tariff number | 85366990 |