Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass chromium-plated |
| Material earthing insert | Brass chromium-plated |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 80 °C |
| Protection class | IP30 |
| Thread type | PG |
| Ø Connection thread D | 13,5 |
| Length screw-in thread L | 9 mm |
| Ø cable diameter max | 16,5 mm |
| Ø cable below cable shield max | -9 mm |
| Key width SW | 24 mm |
| Collar diameter (E) | 27 mm |
| Total length TL | 47 mm |
| Surface | Chromium-plated |
| Order no. chrome-plated | 10012381 |
| Type | KVMP 24/13,5-VG A/Cr |
| Packing unit | 1 |
| Tariff number | 85369010 |
| EAN number | 4007685055260 |