Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10012658 |
| Type | 1146/P/FS/250V/16A-2xZ16 |
| Voltage | 250 V |
| Type of Voltage | AC |
| Current | 16 A |
| Protection class | IP56 |
| Material | Brass |
| Material protective cap | Polyamide |
| Using for cable gland |
|
| Type of cable gland | M 24 x 1,5 |
| Ø cable diameter min | 14 mm |
| Ø cable diameter max | 16,5 mm |
| Type of cable | armoured |
| Type of switch | On-Off, 2-pole |
| Socket insert | HNA |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 40 °C |
| Number of sockets | 2 |
| Weight | 2,47 kg |
| Mounting | Surface mounting |
| Variations | on request |
| Tariff number | 85366990 |
| Remarks: - switch: On-Off switch, 2-pole - socket interior: 2-pole version 2 up to 250V - 2 cable entries M24x1,5/Z16 for armoured cable 14-16,5mm in diameter |
|