Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass nickel-plated |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Material earthing insert | Brass chromium-plated |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Protection class | IP54 |
| Thread type | PG |
| Ø Connection thread D | 11 |
| Length screw-in thread L | 8 mm |
| Ø cable diameter min | 8 mm |
| Ø cable diameter max | 10,5 mm |
| Key width SW | 19 mm |
| Collar diameter (E) | 22 mm |
| Total length TL | 41 mm |
| Install. torques fitting | 10 N m |
| Install. torques cap nut | 10 N m |
| Surface | Nickel-plated |
| Order no. nickel-plated | 10012992 |
| Type | KVMP 18/11-Z10/Ni |
| Packing unit | 1 |
| Tariff number | 85369010 |
| EAN number | 4007685054652 |