Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10014290 |
| Type | MS 500/S Halogen floodlights |
| Material | Brass |
| Material globe/diffuser | Glass |
| Globe colour | Clear |
| Bracket Material | Stainless steel |
| Reflector | Aluminium |
| Wattage | 500 W |
| Voltage | 230 V |
| Type of Voltage | AC |
| Frequence | 50/60 Hz |
| Protection class | IP56 |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 45 °C |
| Lampholder | R7s |
| Number of lampholder | 2 ST |
| Mounting | Surface mounting, Wall, Ceiling, Upside down |
| Lightsource | Halogen lamp |
| Lightsource incl. | No |
| Type of cable gland | M24x1,5 W 10 / 8-10,5mm |
| Using for cable gland |
|
| Type of cable | non-armoured |
| Ø cable diameter min | 8 mm |
| Ø cable diameter max | 10,5 mm |
| External dimensions LxWxH | 240x200x163mm |
| Equipment | swivelling |
| Weight | 7,85 kg |
| Tariff number | 94054910 |
| Equipment: - Heat insulating branching box |
|