Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass nickel-plated |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Material earthing insert | Brass chromium-plated |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Protection class | IP54 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 72 |
| Lead | 2 |
| Length screw-in thread L | 16 mm |
| Ø cable diameter min | 44 mm |
| Ø cable diameter max | 48,5 mm |
| Key width SW1 | 70 mm |
| Key width SW2 | 78 mm |
| Collar diameter E1 | 78 mm |
| Collar diameter E2 | 87 mm |
| Total length TL | 73 mm |
| Install. torques fitting | 20 N m |
| Install. torques cap nut | 15 N m |
| Surface | Nickel-plated |
| Order no. nickel-plated | 10016745 |
| Type | KVMS 72-Z48/Ni |
| Packing unit | 1 |
| Tariff number | 85369010 |
| EAN number | 4007685167451 |
| ETIM-Classification | EC000441 |