Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10021076 |
| Type | SH400 -575-K(220)-P14-R03 |
| P/T-Type | FL20/230VAC |
| Horizontal °/s | 5 °/sec |
| Vertical °/s | 2,4 °/sec |
| Rotation horizontal | 330 ° |
| Rotation vertical | +50 ° / -70 ° |
| Control unit | RCU-E |
| Material | Stainless steel |
| Wattage | 575 W |
| Colour | RAL 9016 |
| Surface | Powder coated |
| Voltage | 230 V |
| Type of Voltage | AC |
| Frequence | 50/60 Hz |
| Protection class | IP56 |
| Operational areas | Outdoor |
| Reflector | Glass |
| Focusing | fixed focus |
| Lightsource | Metal halide lamp |
| Lightsource incl. | Yes |
| Bulb shape | rod shaped |
| Colour temperature | 6000 K |
| Luminous flux | 49000 lm |
| Average lamp durability | 1000 h |
| Light performance | Maximum light after 45 sec., immediately |
| Range (1 lux) | 3460 m |
| Light intensity mio/cd | 12 |
| Divergence | 6°I/10 |
| Lampholder | SFc10-4 |
| Number of lampholder | 1 ST |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 45 °C |
| Power supply, standard | PSUH: HMI, 575W, 230VAC |
| Type of cable gland | M 25 x 1,5 |
| Material cable gland | Polyamide |
| Type of cable | non-armoured |
| Power cable | NYSLYÖ-JZ 5x1,5mm² |
| Ø cable diameter min | 9 mm |
| Ø cable diameter max | 17 mm |
| Globe colour | Clear |
| Mounting | Upside |
| Weight | 54 kg |
| Tariff number | 94054910 |
| Remarks: SH400: Searchlight with metal halide lamp 575W, IP56 glass parabolic mirror 400mm 575W K(220): Power supply unit, conventional, PSUH, 220V P14: Pan and Tilt unit FL20, 230V R03: Remote control unit, recessed, RCU-E, 230V for PSU Equipment: - Toughened front glass - Rubber sealing - Quick fastening devices - Ignition unit and stand-by heater - Connection cable 3m - Anti dazzle screen |
|