Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10030504 |
| Type | Ex-14105/1x24-Z14 |
| Material | Brass |
| Voltage | 690 V |
| Current | 16 A |
| Protection class | IP66 |
| Type of switch | On-Off, 2-pole |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 55 °C |
| Using for cable gland |
|
| Type of cable gland | M 24 x 1,5 |
| Material cable gland | Brass |
| Type of cable | armoured |
| Ø cable diameter min | 12 mm |
| Ø cable diameter max | 14,5 mm |
| Explosion Groups | IIC, IIIC |
| Approval | IECEx TUR 15.0017X, TÜV 14 ATEX 7568 X |
| Marking | II 2G Ex de IIC T6...T5 Gb, II 2D Ex tb IIIC T80° Db |
| Zone | 1, 21 |
| Approval | RMRS, DNV-GL |
| Mounting | Surface mounting |
| Colour | Black |
| Weight | 1,91 kg |
| Variations | on request |
| M_00000190 | 85363010 |