Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10031254 |
| Type | Ex-3312/D/E27/2x24-Z14 |
| Material | Brass |
| Globe colour | Clear |
| Material guard | Brass |
| Power^ | max. 200 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage max. (V) | 250 V |
| Type of Voltage | AC |
| Frequence | 50/60 Hz |
| Protection class | IP66 / IP67 |
| Operational areas | Explosion protection, Outdoor |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 55 °C |
| Lampholder | E27 |
| Number of lampholder | 1 ST |
| Lightsource | variable (E27) |
| Lightsource incl. | No |
| Type of cable gland | M24x1,5 Z 14 / 12-14,5mm |
| Material cable gland | Brass |
| Using for cable gland |
|
| Type of cable | armoured |
| Ø cable diameter min | 12 mm |
| Ø cable diameter max | 14,5 mm |
| Mounting | Upside down, Surface mounting, Ceiling |
| Approval | IECEx TUR 15.0022X, TÜV 14 ATEX 7567 X |
| Marking | II2D Ex tbIIIC T85...T200°C Db, II 2G Ex de IIC T6...T3 Gb |
| Explosion Groups | IIC |
| Temp.-class | max. T6 |
| Zone | 21, 1 |
| External dimensions LxWxH | 244x255x310mm |
| Weight | 14,25 kg |
| Tariff number | 94051990 |
| Remarks: Light fittings with protection guard, brass, 3312, up to T6, max. 200W, IP66/67 Ignition protection: de Explosion protection: II 2G Ex de IIC T6...T3 Gb II 2D Ex tb IIIC T85°C...T200°C Db Zone: 1 Certificates: TÜV 14 ATEX 7567 X IECEx TUR 15.0022X Lampholder: E27 Lamp: incandescent lamp up to 200W; Fluorescent lamp up to 25W; blendend lamp up to 160W; LED lamps up to 18W (not included in delivery) 2 cable glands M24x1,5-Z14 -O- |
|