Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10031802 |
| Type | Ex-3314/2/E27/2x20 |
| Material | Brass |
| Globe colour | Clear |
| Material guard | Brass |
| Power^ | max. 200 W |
| Voltage | 230 V |
| Voltage max. (V) | 250 V |
| Type of Voltage | AC |
| Frequence | 50/60 Hz |
| Protection class | IP66 / IP67 |
| Operational areas | Outdoor, Explosion protection |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 55 °C |
| Lampholder | E27 |
| Number of lampholder | 1 ST |
| Lightsource | Fluorescent lamp |
| Lightsource incl. | No |
| Using for cable gland |
|
| Mounting | Upside down, Ceiling |
| Approval | IECEx TUR 15.0022X, TÜV 14 ATEX 7567 X |
| Marking | II 2G Ex d IIC T6...T3 Gb, II2D Ex tbIIIC T85...T200°C Db |
| Explosion Groups | IIC |
| Temp.-class | max. T6 |
| Zone | 1, 21 |
| External dimensions LxWxH | 244x255x310mm |
| Weight | 12,69 kg |
| Tariff number | 94051990 |
| Equipment: - Delivery without cable glands - The volume of the light fitting 3314 exceeds 2 litres. For flameproof enclosures cable entries have to be selected according to EN 60079-14 (see Technical Principles). Outside the EU please attend to national regulations. - Appropriate cable glands on request Remarks: Light fittings with protection guard, brass, 3314, up to T6, max. 200W, IP66/67 Ignition protection: d Explosion protection: II 2G Ex d IIC T6...T3 Gb II 2D Ex tb IIIC T85°C...T200°C Db Zone: 1 Certificates: TÜV 14 ATEX 7567 X IECEx TUR 15.0022X Lampholder: E27 Lamp: Fluorescent lamp up to 25W; Compact fluorescent lamp up to 23W (not included in delivery) 2 cable entries M20 without cable glands =O |
|