Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Polyamide, fibre reinforced |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 75 °C |
| Protection class | IP66 / IP68 (5 bar 30 min) |
| Type of protection | Ex eb, Ex tb |
| Ex-Certificate | IECEx, ATEX |
| Thread type outer | PG |
| Ø outer thread | 48 |
| Length screw-in thread L | 15 mm |
| Thread type inner | M |
| Ø inner thread | 25 |
| Lead inner | 1,5 |
| Key width SW | 65 mm |
| Collar diameter (E) | 73 mm |
| Total length TL | 22 mm |
| Form | B |
| Product Color | RAL 9005 |
| Equipment | Incl. connection thread gasket |
| Order no. RAL 9005 | 10064784 |
| Type | EX-APM 48/25 |
| Packing unit | 5 |
| EAN number | 4007685647847 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000938 |