Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Brass nickel-plated |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 120 °C |
| Protection class | IP66 / IP68 (5 bar 30 min) |
| Type of protection | Ex e, Ex tb |
| Ex-Certificate | IECEx, ATEX |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 32 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 7 mm |
| Key width SW | 35 mm |
| Collar diameter (E) | 40 mm |
| Total length TL | 10,5 mm |
| Surface | Nickel-plated |
| Order no. nickel-plated | 10065335 |
| Type | EX-EMVS 32 |
| Packing unit | 5 |
| EAN number | 4007685653350 |
| Tariff number | 74198090 |
| ETIM-Classification | EC000032 |