Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Stainless steel A2 (1.4305) |
| Material clamping cage | Polyamide |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 75 °C |
| Protection class | IP66 / IP68 (5 bar 30 min) |
| Type of protection | Ex tb, Ex eb |
| Ex-Certificate | ATEX, IECEx |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 12 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 5 mm |
| Ø cable diameter min | 4 mm |
| Ø cable diameter max | 7 mm |
| Key width SW | 17 mm |
| Collar diameter (E) | 19 mm |
| Total length TL | 23 mm - 30 mm |
| Install. torques fitting | 4 N m |
| Install. torques cap nut | 4 N m |
| WISKA-Order no. | 10069200 |
| Type | ESSKE 12 |
| Packing unit | 10 |
| Tariff number | 73269098 |
| EAN number | 4007685692007 |
| ETIM-Classification | EC000441 |