Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass nickel-plated |
| Material clamping cage | Polyamide |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Material earthing insert | Stainless steel 1.4310 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 75 °C |
| Protection class | IP66 / IP68 (5 bar 30 min) |
| Type of protection | Ex tb, Ex eb |
| Ex-Certificate | ATEX, IECEx |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 16 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 5 mm |
| Ø cable diameter min | 5 mm |
| Ø cable diameter max | 10 mm |
| Ø cable below cable shield max | 7,5 mm |
| Key width SW | 20 mm |
| Collar diameter (E) | 22 mm |
| Total length TL | 26 mm - 34 mm |
| Install. torques fitting | 4 N m |
| Install. torques cap nut | 4 N m |
| Surface | Nickel-plated |
| Order no. nickel-plated | 10102972 |
| Type | EMSKE 16 EMV-S |
| Packing unit | 50 |
| Tariff number | 85369010 |
| EAN number | 4007685076029 |