Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass nickel-plated |
| Material membrane | Acryl-Copolymer |
| Material sealing gasket | EPDM, Silicone |
| Airflow at 70mbar | 140 l/h |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Protection class | IP68 / IP69 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 12 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 10 mm |
| Key width SW | 16 mm |
| Collar diameter (E) | 18 mm |
| Tightening torque | 2 N m |
| Total length TL | 17,5 mm |
| Order no. nickel-plated | 10103266 |
| Type | EMVPS 12 HF |
| Packing unit | 10 |
| EAN number | 4007685081481 |
| Tariff number | 74198090 |
| ETIM-Classification | EC000441 |
| Remarks: VentPLUG pressure compensation unit with raised venting Airflow 140 l/h at 70mbar |
|