Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Polyamide |
| Material sealing gasket | Silicone |
| Temp. range min | -60 °C |
| Temp. range max | 75 °C |
| Protection class | IP66 / IP68 (5 bar 30 min) |
| Type of protection | Ex eb, Ex tb |
| Ex-Certificate | IECEx, ATEX |
| Glow wire test | 750 °C |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 50 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 18 mm |
| Ø cable diameter min | 23 mm |
| Ø cable diameter max | 35 mm |
| Key width SW | 55 mm |
| Collar diameter (E) | 61 mm |
| Total length TL | 63 mm - 76 mm |
| Install. torques fitting | 13 N m |
| Install. torques cap nut | 12 N m |
| Equipment | Incl. connection thread gasket |
| Product Color | RAL 5012 / RAL 9005 |
| Order no. RAL 9005 | 10103459 |
| Type | ESKE/1-L-i 50 LT |
| Packing unit | 4 |
| EAN number | 4007685085410 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000441 |