Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Stainless steel A2 (1.4305) |
| Material sealing gasket | Silicone |
| Material clamping cage | Polyamide UL94-V0 |
| Material membrane | ePTFE |
| Airflow at 70mbar | 52 l/h |
| Protection class | IP68 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 16 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 6 mm |
| Temp. range min | -60 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Ø cable diameter min | 4,5 mm |
| Ø cable diameter max | 10 mm |
| Key width SW | 20 mm |
| Collar diameter (E) | 22 mm |
| Total length TL | 34 mm - 42 mm |
| Install. torques fitting | 4 N m |
| Install. torques cap nut | 4 N m |
| WISKA-Order no. | 10105908 |
| Type | ESSVG 16 LT RW |
| Packing unit | 1 |
| EAN number | 4007686013702 |
| Tariff number | 73269098 |
| ETIM-Classification | EC000441 |