Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass nickel-plated |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 120 °C |
| Protection class | IP68 (5 bar 30 min) |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 8 |
| Lead | 1,25 |
| Length screw-in thread L | 5 mm |
| Ø cable diameter min | 4 mm |
| Ø cable diameter max | 5,3 mm |
| Key width SW | 11 mm |
| Collar diameter (E) | 12 mm |
| Total length TL | 15 mm - 18,5 mm |
| Install. torques fitting | 2 N m |
| Install. torques cap nut | 2 N m |
| Order no. nickel-plated | 10106445 |
| Type | EMCGV 8-050 EMV-Z |
| Packing unit | 50 |
| EAN number | 4007686021615 |
| Tariff number | 74198090 |
| ETIM-Classification | EC000441 |