Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Polyamide |
| Material membrane | ePTFE |
| Material sealing gasket | Silicone |
| Airflow at 70mbar | 720 l/h |
| Airflow at 200mbar | 1440 l/h |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Glow wire test | 750 °C |
| Protection class | IP68 / IP69 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 40 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 18 mm |
| Key width SW | 46 mm |
| Collar diameter (E) | 51 mm |
| Tightening torque | 6 N m |
| Total length TL | 24,4 mm |
| Product Color | RAL 7035 |
| Order no. RAL 7035 | 10106618 |
| Type | EVPS-L 40 HF LG |
| Packing unit | 10 |
| EAN number | 4007686024876 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000441 |