Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material Conduit fitting | polyamide UL94-V0 |
| Material Connection thread | polyamide UL94-V0 |
| Material sealing gasket | TPU |
| Protection class | IP68, IP66 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Operational areas | EN 45545 - Railway |
| NW | 12 |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 20 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 12 mm |
| Ø closure VD | 27,3 mm |
| Ø inside | 12 mm |
| Key width SW | 22 mm |
| Total length TL | 39,2 mm |
| Type of conduit fitting | straight |
| UL 1696 | Yes |
| Product Color | RAL 7031 |
| Type | EBFS-12-20-BG |
| Order no. RAL 7031 | 10106848 |
| Packing unit | 50 |
| EAN number | 4007686032864 |
| Tariff number | 39174000 |
| ETIM-Classification | EC001176 |
| Remarks: UL approval only in conjunction with UL approved corrugated conduits |
|