Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Polypropylene |
| Material membrane | TPE |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 80 °C |
| Glow wire test | 960 °C |
| Protection class | IP66 |
| Ø Connection thread D | 32 |
| Length screw-in thread L | 9,5 mm |
| Ø cable diameter min | 4 mm |
| Ø cable diameter max | 12 mm |
| External diameter ED | 37 mm |
| Total length TL | 12 mm |
| Ø Drilling | 32 mm |
| Wall thickness S | 2 mm |
| Product Color | RAL 7035 |
| Order no. RAL 7035 | 10108616 |
| Type | EMTZ 32/02/120-02/080 V0 LG |
| Packing unit | 50 |
| ETIM-Classification | EC000451 |
| Remarks: - Flammability: UL94-V0 - for cable entries 2 x 7-12mm + 2 x 4-8mm |
|