Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | polyamide UL94-V0 |
| Material sealing gasket | TPE UL94-V0 |
| Protection class | IP66 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 40 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 15 mm |
| Key width SW | 68 mm |
| Collar diameter (E) | 72 mm |
| Total length TL | 40 mm |
| Product Color | RAL 7035 |
| Equipment | incl. locknut |
| Type | CKM 40 V0 LG |
| Order no. RAL 7035 | 10108666 |
| Packing unit | 1 |
| EAN number | 4007686067743 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000441 |
| Remarks: - inclusive divided locknut - suitable sealing inserts: CDGG |
|