Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | galvanized steel |
| Sheathing material 1st coating | PVC |
| Surface | smooth |
| Product Color | RAL 9005 |
| Protection class | IP67 |
| Temp. range min | -15 °C |
| Temp. range max | 80 °C |
| Operational areas | Mechanical plant engineering |
| NW | 12 |
| External diameter ED | 18 mm |
| Ø inside | 12 mm |
| Bending radius R | 60 mm |
| Type | BMCG-PVC-S-12-BK |
| WISKA-Order no. | 10109024 |
| Packing unit | 30 m |
| EAN number | 4007686079425 |
| Tariff number | 83071000 |
| ETIM-Classification | EC001179 |