Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Thermoplastic elastomer |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Protection class | IP66 / IP68 |
| Colour | Black |
| Ø cable diameter min | 1 mm |
| Ø cable diameter max | 2,5 mm |
| Quantity of cable | 4 |
| Product Color | RAL 9005 |
| Using for cable gland | SPRINT 16 |
| Order no. RAL 9005 | 10109239 |
| Type | MFD 16/04/025 |
| Packing unit | 25 |
| EAN number | 4007686084658 |
| Tariff number | 40161000 |
| Remarks: IP68: Ø cable diameter min. = Ø cable diameter max. - 10%, but not bigger than 1 mm under the Ø cable diameter max. IP66: 4 cables Ø 1-2,5mm |
|