Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass nickel-plated |
| Material clamping cage | Polyamide |
| Material sealing gasket | EPDM |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 75 °C |
| Protection class | IP66 / IP68 (5 bar 30 min) |
| Type of protection | Ex eb, Ex tb |
| Ex-Certificate | ATEX, IECEx |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 20 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 6 mm |
| Ø cable diameter min | 5,4 mm |
| Ø cable diameter max | 6 mm |
| Number of cable entries | 2 |
| Key width SW | 24 mm |
| Collar diameter (E) | 27 mm |
| Total length TL | 29 mm - 37 mm |
| Install. torques fitting | 8 N m |
| Install. torques cap nut | 8 N m |
| Surface | Nickel-plated |
| Order no. nickel-plated | 10110038 |
| Type | EMSKE 20 MFD 02/060 |
| Packing unit | 50 |
| Tariff number | 74198090 |
| EAN number | 4007686114300 |
| ETIM-Classification | EC000441 |