Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10111219 |
| Type | VARITAIN® Rack 4-4/M63/10kA/LED/TW |
| Material | Stainless steel 1.4301 (V2A) |
| Material protective cap | Polyamide |
| Socket insert | 3 - poles + PE |
| Clock face position | 3h |
| Number of sockets | 8 |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Voltage max. (V) | 440 V |
| Type of Voltage | AC |
| Current | 32 A |
| Protection class | IP66 / IP67 |
| Operational areas | Outdoor |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 45 °C |
| Type of cable gland | EMSKV-RDE 63/EE56-45 |
| Mounting | Wall, Surface mounting |
| External dimensions LxWxH | 1165x510x179mm |
| Colour | RAL 9016 |
| Approval | DNV-GL |
| Tariff number | 85366990 |