Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10111893 |
| Type | 4010-1x8-24-2-CC |
| Material | Polycarbonate |
| Material globe/diffuser | Polycarbonate |
| Globe colour | Opal |
| Wattage | 8 W |
| Power^ | 1 x 8 W |
| Voltage | 24 V |
| Type of Voltage | DC |
| Protection class | IP66 / IP67 |
| Operational areas | Indoor / Outdoor |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 50 °C |
| Impact resistance | IK10 |
| Lightsource | LED |
| Lightsource incl. | Yes |
| Colour temperature | 4000 K |
| Luminous flux | 1200 lm |
| Rated Lifetime | L70/B10 @Ta +45 °C |
| System Lifetime | 100000 h |
| Material cable gland | Polyamide |
| Type of cable gland | M 25 x 1,5 |
| Ø cable diameter min | 9 mm |
| Ø cable diameter max | 17 mm |
| External dimensions LxWxH | 490x185x78mm |
| Weight | 1,5 kg |
| Colour | Black |
| Mounting | Surface mounting, Wall, Ceiling |