Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10112613 |
| Type | 4201-2x13-230-2AA-LE |
| Material | Stainless steel |
| Material globe/diffuser | Polycarbonate |
| Globe colour | Clear |
| Wattage | 26 W |
| Power^ | 2 x 13 W |
| Voltage | 230 V |
| Type of Voltage | AC |
| Frequence | 50/60 Hz |
| Protection class | IP66 / IP68 |
| Operational areas | Explosion protection, Outdoor |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 55 °C |
| Lightsource | LED |
| Lightsource incl. | Yes |
| Colour temperature | 5600 K |
| Luminous flux | 2800 lm |
| Rated Lifetime | L70/B50 @Ta +35 °C |
| System Lifetime | 100000 h |
| Colour rendering index | CRI>80 |
| Material cable gland | Brass nickel-plated |
| Mounting | Ceiling, Wall, Surface mounting |
| Approval | IECEx EPS 19.0109 X, EPS 19 ATEX 1 076 X |
| Zone | 1 |
| Equipment | Through wiring |
| Product Color | RAL 9016 |
| Surface | Powder coated |
| Weight | 5 kg |
| Remarks: LED Ex multi-purpose luminaire, IP66/68 Ex db eb IIC T5...T6 Gb, Ex tb IIIC T100°C ...T85°C Db Certificates: IECEx EPS 19.0109X EPS 19 ATEX 1 076 X 220/230V, 50/60Hz 2x13W LED, 5600K LED strip housing made of stainless steel tube made of polycarbonate, clear Luminous flux 2800lm 2 cable glands mounted on terminal box EMSKE-L 25 EMV-Z brass, nickel-plated for cable 10-17mm in diameter 4x3-pole spring terminal 4mm² mounting via 2 mounting brackets |
|