Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Polyamide |
| Material sealing gasket | on cable EPDM, on housing TPE |
| Protection class | IP68 |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Glow wire test | 750 °C |
| Ø Connection thread D | 16 |
| Length screw-in thread L | 6 mm |
| Ø cable diameter min | 4,5 mm |
| Ø cable diameter max | 10 mm |
| Key width SW | 20 mm |
| Collar diameter (E) | 24 mm |
| Total length TL | 86 mm - 96 mm |
| Ø Drilling | 16 mm - 16,2 mm |
| Wall thickness S | 1 mm - 3 mm |
| Product Color | RAL 9005 |
| Type | ESKVS-P 16 BK |
| Order no. RAL 9005 | 10112640 |
| Packing unit | 50 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000451 |