Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 10112855 |
| Type | 4000-1x13-230-4-S-SR2-LE |
| Material | Polycarbonate |
| Globe colour | Clear |
| Wattage | 13 W |
| Power^ | 1 x 13 W |
| Voltage | 230 V |
| Protection class | IP66 / IP68 (0,2 bar 30min) |
| Type of Voltage | AC |
| Frequence | 50/60 Hz |
| Connection | plug-cable-socket |
| Operational areas | Outdoor, Engine room, Cargo hold |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 55 °C |
| Lightsource | LED |
| Lightsource incl. | Yes |
| Colour temperature | 5600 K |
| Luminous flux | 1400 lm |
| Colour rendering index | CRI > 80 |
| Ø cable diameter min | 13 mm |
| Ø cable diameter max | 18 mm |
| Rated Lifetime | L70/B50 @Ta +35 °C |
| System Lifetime | 100000 h |
| Mounting | Ceiling, Wall, Surface mounting |
| Colour | RAL 7035 |
| External dimensions LxWxH | 694x62x54mm |
| Approval | RMRS, DNV-GL |
| Weight | 0,64 kg |
| Remarks: LED strip 0,5m connection cable 2x1,5mm² with Wieland quick connector male/female without throughwiring cable out diameter 13-18mm² Breathing via VentGland mounted to end cap Mounting via two clamps |
|