Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Polypropylene, Polyamide |
| Material sealing gasket | TPE |
| Protection class | IP68 (1,0 bar 12 h) |
| Temp. range min | -40 °C |
| Temp. range max | 100 °C |
| Glow wire test | 750 °C |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 20 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 10 mm |
| Ø cable diameter min | 6 mm |
| Ø cable diameter max | 14 mm |
| Key width SW | 24 mm |
| Collar diameter (E) | 27 mm |
| Total length TL | 32 mm |
| Equipment | incl. locknut |
| Product Color | RAL 3000 |
| Type | TriShot™ ETKV-SET 20 RD |
| WISKA-Order no. | 10112912 |
| Packing unit | 50 |
| EAN number | 4007686305128 |
| Tariff number | 39269097 |
| ETIM-Classification | EC000441 |