Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Type | CS-SW160-2/VC21065/PTZ |
| WISKA-Order no. | 10113238 |
| Material | Stainless Steel 316L (1.4404) |
| Surface | Powder coated |
| Colour | RAL 9016 |
| Operational areas | Outdoor |
| Weight | 20 kg |
| Protection class | IP66 / IP68 (0,2 bar 30min) |
| Temp. range min | -30 °C |
| Temp. range max | 55 °C |
| Humidity | 100 % |
| Wash&Wipe | Wash&wipe |
| Resolution | HDTV 1080p (2MP) |
| Image Sensor | 1/2.8" Starvis CMOS |
| Video Standard | Digital |
| Video Streaming | H.264/H.265/MJPEG |
| Zoom | Yes |
| Zoom (opt. x digi.) | 960 (opt: 30x digi: 32x) |
| Frames per Second | 30 |
| Lighting Conditions | Low light |
| Min. illumination | 0,005 lx / 0,0005 lx (b/w) |
| Angle of View (horizontal) | 56.4° - 3.1° |
| Angle of View (vertical) | 33.5° - 1.7° |
| Pan/Tilt | Remote operated |
| P/T-Type | included |
| Presets P/T | Yes |
| Rotation horizontal | endless |
| Rotation vertical | +90° / -70° |
| Mounting | Upside, Upside down |
| Vibration (0-100Hz) | DNV class A / C (0,7 / 2,3g) |
| Voltage | 230 V |
| Type of Voltage | AC |
| Wattage | 70 W |
| Junction box required | No |
| CCTV add-on | BLC, HLC, DWDR |
| Tariff number | 85258100 |
| Remarks: IP Outdoor Camera station CS-SW160-2, IP66/IP68, PTZ, Resolution 1920x1080 (2MP), 32x optical zoom, low light, RAL9016, SUS316L, -30°C/55°C, with electrical pan/tilt device (horizontally endless), wash and wipe function and integrated connection area Water tank must be ordered separately. |
|