Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| WISKA-Order no. | 50013014 |
| Type | PL-16A-FS-440V-4P-11H-IP67-K02-C01 |
| Material | Plastic |
| Current | 16 A |
| Voltage max. (V) | 440 V |
| Protection class | IP67 |
| Temp. range min | -25 °C |
| Temp. range max | 45 °C |
| plug insert | CEE |
| Clock face position | 11h |
| Terminals/poles | 3-pole + E |
| Weight | 1 kg |
| Variations | on request |
| Tariff number | 85366990 |
| Remarks: Contact: nickel plated contacts, highly heat resistant contact carrier Connection technology: Screw terminals |
|