Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material | Brass nickel-plated |
| Material sealing gasket | CR |
| Temp. range min | -60 °C |
| Temp. range max | 120 °C |
| Protection class | IP66 / IP67 |
| Type of protection | Ex eb, Ex db, Ex tb |
| Ex-Certificate | ATEX, IECEx |
| Thread type | M |
| Ø Connection thread D | 50 |
| Lead | 1,5 |
| Length screw-in thread L | 15 mm |
| Key width SW | 10 mm |
| External diameter ED | 58 mm |
| Total length TL | 20 mm |
| Surface | Nickel-plated |
| Order no. nickel-plated | 50065615 |
| Type | OSSP-R 50 / M50 |
| Packing unit | 1 |
| Tariff number | 74198090 |
| EAN number | 4007685656153 |
| ETIM-Classification | EC000032 |