Products may differ in size, colour and appearance to those shown. If you require further information or customisation, please contact us directly.
| Material cable gland | Brass nickel-plated |
| Material sealing gasket | Silicone |
| Temp. range min | -60 °C |
| Temp. range max | 110 °C |
| Protection class | IP66 / IP67 |
| Type of protection | Ex eb, Ex tb, Ex db |
| Ex-Certificate | IECEx, ATEX |
| Thread type | NPT |
| Ø Connection thread D | 1 1/2" |
| Length screw-in thread L | 21 mm |
| Ø cable diameter min | 38 mm |
| Ø cable diameter max | 50 mm |
| Ø cable below cable shield max | 29 mm - 41,5 mm |
| Key width SW | 71 mm |
| Collar diameter (E) | 75 mm |
| Total length TL | 100 mm |
| Equipment | incl. locknut, Incl. connection thread gasket |
| Surface | Nickel-plated |
| Order no. nickel-plated | 50107621 |
| Type | OS-E1UF 50 / NPT 1-1/2" |
| Packing unit | 1 |
| Tariff number | 74198090 |
| EAN number | 4007686142334 |
| ETIM-Classification | EC000441 |